نماد سایت وظیفه نویس

غیبت سربازی مانع استفاده از امتیازات سهمیه‌ها و کفالت‌ها می‌شود

اخبار سربازی
امتیاز دهید!

کرمان – معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: غیبت از سربازی مانع استفاده از اکثر امتیازات سهمیه‌ها و کفالت‌ها می‌شود.

سرهنگ محمد مقصودی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه یکی از مواردی که خدمت سربازی را برای مشمولان با مشکلاتی مواجه کرده، غیبت و عدم حضور به موقع در محل خدمت است، افزود: افرادی که برای اعزام اول که مشمول بوده ولی مراجعه نکرده اند، مشمول سه ماه اضافه خدمت و اگر به اعزام دوم برسند، مشمول ۶ ماه اضافه خدمت می‌شوند.

وی تصریح کرد: غیبت مانع استفاده از امتیازها و سهمیه ایثارگری و جانبازی برای کسر خدمت و معافیت کفالت می‌شود.

مقصودی با تاکید بر اینکه توجیهات غیبت از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ محدود شده است، افزود: مشمولان باید توجه ویژه ای به زمان خدمت داشته باشند زیرا غیبت‌های بدون توجیهات قانونی، مانع استخدام در نهادهای مختلف نیروهای مسلح قبل از اعزام به خدمت و یا در زمان مشمول به خدمت سربازی می‌شود.

وی اظهار داشت: اگر مشمولی زیر یک سال غیبت کند، غایب محسوب می‌شود و شش ماه اضافه خدمت برای وی محاسبه می‌شود اما اگر غیبت بالای یکسال باشد، براساس ماده ۵۸ مکرر قانون وظیفه عمومی برای تشکیل پرونده مجرمانه توسط ضابطین به مرجع قضائی معرفی شود.

وی گفت: در این خصوص مشمول به جرم «غایب فراری» علاوه بر شش ماه اضافه خدمت، مشمول مجازات‌های قانونی اعلام شده توسط مراجع قضائی می‌شود.

مسئول وظیفه عمومی ناجا استان کرمان با بیان اینکه ادارات دولتی، اصناف و شرکتها حق به کارگیری مشمول غایب را ندارند، ادامه داد: در صورت به کارگیری بر اساس نرخ اعلامیه سال ۱۳۹۹ پس از معرفی واحد متخلف به مراجع قضائی به ازای هر مشمول به کارگیری شده ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و در صورت تکرار به دوبرابر این مبلغ محکوم می‌شود. در صورت تکرار بیشتر تصمیمات جدی تری از سوی مقام قضائی گرفته خواهد شد.

وی اظهار داشت: تاکنون موارد متعددی به خصوص در بخش شرکتهای خصوصی شناسایی شده اند که به زودی حکم جریمه برای آنها صادر خواهد شد.